Zadaszenie stałe czy otwierane? Jakie wybrać?

Projektując swoją przestrzeń zewnętrzną chcemy zadbać zarówno o jej komfort, jak i piękny wygląd. Przydomowe tarasy otwarte lub z zadaszeniem to miejsce, które można zaplanować w sposób dopasowany do naszych oczekiwań. Może znaleźć się na nim zarówno przestrzeń wypoczynkowa w postaci wygodnych kanap. Może być to miejsce do spędzenia czasu w gronie najbliższych. Taras to także fantastyczne miejsce do spędzania czasu z dzieckiem. Wystarczy wybrać rozwiązania, które odpowiadają naszym aktualnym potrzebom.

Jedyną z pierwszych decyzji, jaką musimy podjąć przy wyborze konstrukcji jest rodzaj jej zadaszenia: stały lub otwierany. Każde z nich charakteryzuje się czym innym, dlatego, aby ułatwić Państwu decyzję stworzyliśmy krótki poradnik.

pergola aluminiowa, pełniąca dodatkową przestrzeń użytkową na tarasie

Co możemy uzyskać stosując zadaszenie stałe?

Tego rodzaju rozwiązanie pozwala na całoroczną ochronę tarasu przed warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu nie straszne będą nam ani intensywne promienie słoneczne latem, ani deszczowa aura jesienią, ani nawet śnieg zimą. Istnieją także konstrukcje z możliwością montażu bocznych ścian. Pozwolą stworzyć ogród zimowy i cieszyć się pięknem natury oraz komfortowymi warunkami nawet najchłodniejsze dni.

Przy zastosowaniu konstrukcji pokrytej stałym dachem, nie ma możliwości otwarcia przykrycia. Nie ma tez możliwości sterowania kątem padania promieni czy częściowego osłonięcia tarasu. Dlatego wśród propozycji producentów znajdują się pokrycia stałe z takich materiałów jak poliwęglan czy szkło bezpieczne. Poliwęglan może mieć kolor przezroczysty, mleczny lub dymiony. Oba rozwiązania z możliwością dodatkowego osłonięcia wybraną tkaniną w formie rolety lub innym materiałem odbijającym światło.

pergola aluminiowa z trójwarstwową tkaniną, sterowana za pomocą pilota

Co możemy uzyskać stosując zadaszenie otwierane?

To doskonała alternatywa dla osób poszukujących uniwersalnych rozwiązań. Tego rodzaju zadaszenie, pozwala całkowicie je otworzyć i cieszyć się promieniami słońca w letnie dni. W razie niepogody możliwe jest natomiast osłonięcie wnętrza tarasu, chroniąc go przed opadami. Istnieją także konstrukcje, w których możliwe jest osłonięcie bocznych ścian, zapobiegając nieprzyjemnemu wiatrowi.

Pamiętajmy jednak, że gdy chcemy osłonić się przed warunkami atmosferycznymi, każdorazowo musimy rozwinąć przykrycie. Z pomocą przychodzą nam jednak nowoczesne technologie, umożliwiające automatyczne sterowanie lamelami lub tkaniną. Tak więc, to jaki rodzaj zadaszenia wybierzemy zależy przede wszystkim od naszych upodobań i potrzeb.