Utrzymanie pergoli ogrodowej w doskonałej pozycji

Pergole ogrodowe czy tarasowe współczesnej generacji są zbudowane z myślą o użytkowaniu przez cały rok. Wyposażone w komponenty o wysokiej wytrzymałości oraz, w niektórych przypadkach, panele z hartowanego szkła, te konstrukcje pozwalają cieszyć się odpoczynkiem na świeżym powietrzu niezależnie od pory roku. Regularna konserwacja jest kluczem do długotrwałego i komfortowego korzystania z tych struktur. Co zrobić, aby pergola tarasowa aluminiowa pozostała w doskonałym stanie?

Dbanie o dach pergoli

Konserwacja dachu pergoli wymaga pewnego wysiłku i uwagi. Konieczne może być użycie drabiny, aby dotrzeć do wszystkich jego części. Szczególnie ważne jest to przy konstrukcjach z ruchomymi panelami, które należy dokładnie oczyścić z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak kurz, piasek czy resztki organiczne.

Co więcej? Jakiekolwiek ślady korozji powinny być niezwłocznie usuwane przy użyciu specjalistycznych środków antykorozyjnych, a następnie pokryte farbą pasującą do reszty konstrukcji. Regularne usuwanie porostów i mchu również jest istotne, a czasami konieczne może być zastosowanie większej siły niż woda pod ciśnieniem. Dach warto czyścić przynajmniej dwa razy do roku, wybierając na to czas, gdy nie ma już liści na drzewach oraz przed nadejściem wiosny.

Czyszczenie rynny – klucz do ochrony przed wodą

Rynny w nowoczesnych pergolach również wymagają regularnej pielęgnacji. Systemy odprowadzania wody zaprojektowane są tak, aby jak najszybciej pozbyć się nadmiaru wilgoci, jednakże, rynny często mogą być zatkane przez liście czy inne odpady. Regularne czyszczenie rynien zapewnia ich efektywne działanie i chroni przed nadmiarem wody.

Konserwacja ramy

Ramy aluminiowe są stosunkowo łatwe w utrzymaniu, jednakże, regularne czyszczenie jest zalecane. Używaj miękkiej szmatki i łagodnych detergentów, aby uniknąć zarysowań czy uszkodzeń powłoki ochronnej.

Dobór odpowiednich środków czyszczących

Wybierając środki do czyszczenia pergoli, zalecane jest korzystanie z łagodnych detergentów, chyba, że producent zaleca coś innego. Unikaj używania agresywnych czy żrących substancji.

Dbanie o elementy gumowe

Jeżeli Twoja pergola wyposażona jest w szklane panele, nie zapomnij o konserwacji uszczelek gumowych. Ich regularne smarowanie np. za pomocą specjalnej wazeliny, przedłuży ich żywotność i funkcjonalność.

Wybierając pergolę do swojego ogrodu czy tarasu, warto rozważyć ofertę firmy APLO, która oferuje również profesjonalny montaż i konserwację konstrukcji. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą pełną ofertą!