Rośliny pod zadaszeniem – ozdoba i funkcjonalność

Tworzenie przestrzeni zewnętrznej naszych domów powinno łączyć zarówno aspekty estetyczne, jak i funkcjonalne.

Dzięki nim aranżowane przez nas tarasy z powodzeniem wkomponują się w pozostałą stylistykę ogrodu. Pełnią także rolę praktyczną, dzięki czemu komfort przebywania na tarasie jest zdecydowanie wyższy. Jak więc stworzyć idealne zadaszenie, które łączy obie te cechy jednocześnie?

Taras – połączenie funkcjonalności i estetyki

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na aluminiowe, czy drewniane zadaszenie tarasu, warto pamiętać o tym, aby była to przestrzeń, która w 100% spełni wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania zarówno pod względem praktyczności, jak i estetyki.

drewniane zadaszenie tarasu z roletą rzymską

Dla domów tradycyjnych, w stylu rustykalnym lub loftowym warto wybierać pergole drewniane. Pergole te idealnie skomponują się z pozostałą przestrzenią. Dla budynków nowoczesnych, minimalistycznych lub industrialnych polecamy natomiast pergole aluminiowe lub pergole lamelowe. Podkreślą one nowoczesny charakter przestrzeni. Dla zwiększenia komfortu ich użytkowania możemy zdecydować się na zadaszenie automatyczne, a także dodatkowe wyposażenie takie jak refleksole, boczne zabudowy czy system audio lub oświetlenie.

Tym, co dodaje wyjątkowego charakteru przestrzeni zewnętrznej są także rośliny. Odpowiednio zaaranżowane zadaszenie pozwoli cieszyć się nie tylko ich naturalnym pięknem, ale także funkcjonalnością. Wystarczy stworzyć boczne ścianki z gęstym pnączem, aby zapewnić swojej przestrzeni ochronę przed intensywnymi promieniami słonecznymi. Tutaj sprawdzą się winorośle, bluszcz czy wiciokrzewy. Jest to także doskonałe rozwiązanie dla osób, chcących ochronić się przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów lub spacerowiczów. Możemy zdecydować się także na umieszczenie na swoim tarasie zielnika – dzięki temu wszystkie zioła, których aktualnie potrzebujemy do przygotowywanych dań możemy mieć zawsze pod ręką np. bazylię, miętę, tymianek, rozmaryn, oregano, lubczyk czy szczypiorek.

Istnieją także rośliny, które równie dobrze poradzą sobie na tarasach ze stałym zadaszeniem. Dzięki nim możemy cieszyć się idealnie osłoniętą przed warunkami atmosferycznymi pergolą przez cały rok. Szczególnie dobrze sprawdzą się tutaj takie rośliny jak zawilec, ostrokrzew, laurowiśnia, barwinek czy różanecznik.