Rodzaje zadaszeń tarasu – jakie z nich wybrać?

Postawienie pergoli jest jednym z najpopularniejszych sposobów na znaczące zwiększenie funkcjonalności tarasu. Wytrzymałe zadaszenie pozwala domownikom spędzić przyjemnie czas na zewnątrz nawet wtedy, kiedy pogoda przestaje być idealna. Na rynku dostępne są obecnie rozmaite modele dostosowane zarówno do mniejszych jak i większych przestrzeni. Osoby posiadające większy taras mogą rozważyć kupno zadaszenia wyposażonego dodatkowo w ścianki boczne. Takie rozwiązanie gwarantuje zarówno większą prywatność oraz kameralność spotkań, a także znakomicie chroni przed wiatrem.

To, z jakich elementów będzie się składało zadaszenie, zależy również od tego, w którym miejscu planujemy zamontować pergolę. Jeśli wiesz, że dana strona domu jest szczególnie narażona na porywiste wiatry, ścianka boczna będzie w gruncie rzeczy koniecznością. Weź pod uwagę również poziom nasłonecznienia – jeśli jest ono wysokie, zadbaj o to, aby konstrukcja była pokryte tkaniną blokującą promienie UV.

Ruchome zadaszenie tarasu – wygoda i elastyczność w jednym

Nowoczesne rozwiązania dostępne obecnie na rynku oferują użytkownikom niespotykaną wcześniej wygodę. Coraz częściej bowiem można spotkać modele, które są sterowane za pomocą pilota lub wbudowanej korbki. Za pomocą pilota można swobodnie ustawić położenie lameli i wyregulować ilość wpadającego światła, co jest szczególnie przydatne w okresach wyjątkowo silnych upałów. Regulacja zadaszenia tarasowego pozwala także na szybką reakcję w przypadku chwilowego załamania pogody. Dzięki temu możesz kontynuować swoje spotkania nawet wtedy, gdy pada ciepły, letni deszcz!

Jaki materiał warto wybrać?

pergola tarasowa z drewna z roletą rzymską

Pergola drewniana

Osoby, które cenią sobie klasyczne kompozycje oraz kombinacje kolorów, mogą rozważyć postawienie drewnianego zadaszenia tarasu. Materiał ten można bez problemu przystosować do dominujących barw, które obecnie panują w domu – wystarczy zadbać o dobór odpowiedniej farby, aby za pomocą kilku machnięć pędzla wprowadzić odrobinę klimatu pięknej Prowansji. Czasami jednak nie jest to konieczne i wystarczy zaopatrzyć się w przezroczystą farbę, która jednocześnie zabezpieczy drewno oraz dodatkowo nasyci jego kolor. Kilka prostych trików i przemyślany projekt mogą sprawić, że Twój ogród będzie wyglądał jak pocztówka znad Morza Śródziemnego!

Należy mimo to pamiętać o regularnej konserwacji pergoli, aby uniknąć problemów w postaci gnicia lub spróchnienia drewna, które doprowadziłoby do znacznego osłabienia konstrukcji. Zabezpieczenie drewna nie jest jednak skomplikowanym procesem – możesz się nim zająć również na własną rękę! Prawidłowa impregnacja pozwoli móc cieszyć się drewnianą pergolą przez wiele lat po jej zakupie!

Pergola aluminiowa

Fani nowoczesnych rozwiązań mogą natomiast zwrócić się w stronę aluminiowych konstrukcji, których projekty łączą w sobie minimalizm, funkcjonalność oraz bardzo dobrą wytrzymałość. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna, jeśli planujemy postawić pergolę tarasową w miejscu, gdzie regularnie wieją silne wiatry. Wolnostojące zadaszenie wykonane z aluminium sprawdzi się także jako wiata garażowa.

W przeciwieństwie do modeli drewnianych aluminiowe zadaszenia tarasowe nie wymagają dodatkowych zabiegów w postaci regularnej impregnacji. Modele dostępne na rynku są dodatkowo zabezpieczone przed korozją. Również czyszczenie nie wiąże się z koniecznością stosowania dodatkowych środków – zazwyczaj wystarczy woda, gąbka i delikatne środki czystości.

Montaż

Niektórzy Klienci mają naturalną smykałkę do kwestii technicznych i bez wątpienia dadzą sobie radę samodzielnie przy niektórych prostych konstrukcjach. Postęp technologiczny wymaga jednak coraz to nowszych umiejętności i specjalizacji, a montaż zaawansowanych zadaszeń tarasowych staje się coraz bardziej czasochłonny. Dlatego też w większości przypadków lepiej zdecydować się na to, aby instalacją zajął się profesjonalny zespół.