O czym warto pomyśleć podczas urządzania tarasu?

Przytulne miejsce na świeżym powietrzu, gdzie można napić się porannej kawy, zjeść rodzinny obiad czy zorganizować spotkanie z przyjaciółmi to marzenie wielu osób. Jednak zanim zaczniemy sporządzać listę gości i menu przekąsek na ciepło i zimno, powinniśmy pomyśleć o odpowiednim urządzeniu tarasu, który zapewni nam odpowiednie warunki na te wszystkie nadchodzące okazje.

Podłoże

Wiele osób decyduje się na wybór drewnianych paneli, które idealnie wkomponują się w naturalne otoczenie. Wybór ten pięknie będzie komponował się ze starszymi domami – lub nowoczesnymi, lecz wykończonymi drewnem bądź cegłą. Warto pamiętać, że drewniana podłoga wymaga dodatkowej pielęgnacji przez wzgląd na narażenie na zmienne warunki pogodowe.

taras, zadaszenie tarasu, pergole tarasowe

Zdecydowanie łatwiejsze w pielęgnacji będą płytki: ceramiczne, kamienne lub betonowe. Myje się je bardzo łatwo, a deszcz ani mróz nie jest im straszny. Warto jednak zdecydować się na modele antypoślizgowe o chropowatym wykończeniu, by nie ryzykować niebezpiecznych wypadków w deszczowe dni.

Zadaszenie

Ta opcja pozwoli nam cieszyć się tarasem nawet w deszczowe dni – a jeśli użyjemy nieprzepuszczającego światła materiału – także podczas upałów. Wybierając tworzywo na pokrycie dachowe, powinniśmy zastanowić się, na jakim efekcie nam zależy i co będzie najbardziej pasować do bryły naszego domu.

pergole na taras, zadaszenie tarsu

Częstym wyborem jest poliwęglan – może być lity (gładki jak szkło) lub komorowy (panele z kanalikami). Tworzywo sztuczne sprawdzi się szczególnie na tarasach, na które wychodzą okna – wysoka przepuszczalność światła pozwoli utrzymać światło dzienne wewnątrz domu. W przypadku poliwęglanu komorowego mamy do wyboru kolor przezroczysty, biały lub dymiony, więc możemy wybrać odpowiednią dla nas opcję w zależności od stopnia nasłonecznienia.

Świetnym rozwiązaniem na zadaszenie tarasu jest również bezpieczne szkło, czyli tafle szkła hartowanego. Materiał ten charakteryzuje się bowiem dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także znakomicie prezentuje się pod względem wizualnym, doskonale uzupełniając bryłę domu. Ponadto zapewnia on duży poziom nasłonecznienia.

Niezależnie od opcji, powinniśmy być pewni, że wybrane rozwiązanie zapewni nam pełen komfort przez okrągły rok – także jesienią czy zimą.