Jaką przewagę mają zadaszenia tarasu nad tradycyjnymi markizami

Właściciele domów z ogrodem, poszukujący rozwiązań umożliwiających osłonienie się przed słońcem na tarasie, mają szereg możliwości. Do najbardziej popularnych należą pergole oraz tradycyjne markizy. Każde z nich mają swoje zalety, jednak coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem jest właśnie stałe zadaszenie tarasu. O tym, jaką przewagę ma nad standardową markizą, dowiedzą się Państwo w poniższym artykule.

Rodzaje pergoli oraz ich możliwości

Dzielimy je przede wszystkim na modele przylegające do budynków (przyścienne) lub wolnostojące. Dzięki temu, że ich budowa zapewnia oparcie z każdej strony, są w pełni odporne na wiatr czy inne warunki atmosferyczne. Kolejnym rozróżnieniem jest materiał, z którego mogą zostać wykonane. Na rynku dostępna jest zarówno pergola aluminiowa, czy tradycyjne, drewniane stałe zadaszenia tarasu. Dzięki temu możemy dopasować ich kolor, a także charakter do stylistyki naszego ogrodu oraz domu.

pergola tarasowa otwierana z oświetleniem

Dodatkowym atutem tego rodzaju konstrukcji jest także możliwość wyboru materiału, z jakiego ma powstać samo zadaszenie. Może to być specjalna tkanina, szkło, poliwęglan czy lamele. Istnieje także możliwość wyboru różnego rodzaju systemów: manualnych lub automatycznych. Dzięki nim możemy cieszyć się w pełni zadaszonym albo odkrytym tarasem, a także osłoniętym jedynie na pewnej jego części – taką możliwość zapewniają np. lamele.

Płyty poliwęglanowe

Popularnym rozwiązaniem są przejrzyste lub barwione pokrycia z tworzywa sztucznego. Można je wybrać w postaci litych płyt lub paneli z kanalikami (tzw. płyty komorowe). Poliwęglan wpuszcza zarówno na taras, jak i do przylegających do niego pomieszczeń dużo światła. Niestety w upalne dni tworzy efekt szklarni.

Do zalet tego materiału bez wątpienia należy jego wysoka odporność na zmiany temperatur – od –40 aż do 120°C. Jest też materiałem samogasnącym, co ma duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Pergole umożliwiają także zastosowanie rozwiązań zabudowy bocznej np. refleksoli (rolet bocznych). Chronią one naszą przestrzeń przed niskim, ale nadal intensywnym słońcem. Tego rodzaju zadaszenie pozwala także na zastosowanie zabezpieczeń przed innymi warunkami atmosferycznymi takimi jak wiatr czy opady. Dzięki temu z naszego tarasu możemy korzystać niezależnie od pogody, nawet zimą.

Markiza – czym się charakteryzuje?

Jej celem jest ochrona tarasu przed słońcem i to właściwie jedyna jej funkcja. Możemy oczywiście wybierać pośród modeli manualnych oraz automatycznych, które z pewnością wpływają pozytywnie na komfort użytkowania. Należy jednak pamiętać, że markiza zawsze musi zostać zwinięta przy intensywnych opadach, a w szczególności wietrze. Jest bowiem zamocowana do budynku wyłącznie w jednym miejscu, dlatego w momencie oporu na powierzchnię materiału przez powietrze lub opady szybko może zostać uszkodzona.