Czy pergola tarasowa potrzebuje pozwolenia na budowę?

Pergola tarasowa stanowi nowatorski dodatek do aranżacji tarasów i ogrodów. Dzięki panelowemu zadaszeniu jesteśmy chronieni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a jej aluminiowa rama w minimalistycznym designie doskonale pasuje do współczesnych budynków, zachowując swoją trwałość przez wiele lat.

Zastanawiasz się, czy potrzebujesz pozwolenia na montaż pergoli? Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania dotyczące jej instalacji.

Kluczowe kroki montażu pergoli tarasowej

 1. Sposób montażu: Pergola może być instalowana jako niezależny element na czterech słupach, albo jako konstrukcja przyścienna mocowana częściowo do ściany budynku.
 2. Stopy fundamentowe: Do mocowania pergoli używane są stopy z nierdzewnej stali. Aby zapewnić stabilność konstrukcji, zalecane jest wykonanie betonowych stóp fundamentowych. Co istotne? W zależności od regionu, głębokość może się różnić.
 3. Zasilanie: Pergola działa na napięciu 230V, a jej pobór mocy nie przekracza 150W. Wymagane jest wyprowadzenie odpowiedniego przewodu.
 4. Miejsce montażu przy ścianie: W przypadku montażu przyściennego konieczne jest uwzględnienie różnych czynników, takich jak brak instalacji elektrycznych w miejscu montażu.
 5. Zapewnienie odpływu wody: Choć nie jest to konieczne, rekomendowane jest przygotowanie systemu odprowadzania wody.

Czy potrzebujesz pozwolenia na pergolę?

Chociaż pergola tarasowa może być ciężka, jest klasyfikowana jako „mała architektura”. To oznacza, że nie potrzebuje pozwolenia ani zgłoszenia w urzędzie, niezależnie od sposobu jej montażu.

Innowacyjne montażowe rozwiązania

Choć w APLO często montujemy pergole przy budynkach, jesteśmy otwarci również na nietypowe projekty. Czy to balkon, czy taras dachowy – nasz zespół jest gotów podjąć wyzwanie.

Zalety pergoli tarasowej

 • Estetyka i funkcjonalność: Pergola tarasowa może stać się nie tylko praktycznym, ale i eleganckim dodatkiem do Twojego tarasu czy ogrodu. Oferuje cień w gorące dni, chroni przed deszczem i dodaje przestrzeni elegancji
 • Wartość nieruchomości: Inwestowanie w pergolę może podnieść wartość Twojej nieruchomości, czyniąc ją atrakcyjniejszą dla potencjalnych nabywców
 • Przestrzeń do relaksu: Pergola stwarza idealne miejsce na odpoczynek na świeżym powietrzu, czy to z kawą rano, czy wieczorną kolacją przy świecach
 • Rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb: Dostępność różnych materiałów i stylów oznacza, że możemy dostosować pergolę dokładnie do Twoich potrzeb i preferencji

Konserwacja i pielęgnacja pergoli

Mimo że pergola jest trwała, regularna konserwacja może przedłużyć jej żywotność. Oto kilka wskazówek:

 • Regularnie sprawdzaj, czy wszystkie części są mocno przymocowane
 • Przynajmniej raz w roku przeprowadź inspekcję pergoli pod kątem ewentualnych uszkodzeń czy korozji
 • Czyść pergolę łagodnym detergentem, aby usunąć zabrudzenia, pleśń czy grzyby

Współpraca z ekspertami

Jeśli zdecydujesz się na montaż pergoli, warto skonsultować się z ekspertami APLO. Oferujemy cenne porady dotyczące najlepszego materiału, stylu i rozmieszczenia pergoli, aby spełniała wszystkie Twoje oczekiwania. Specjaliści mogą również doradzić w kwestii oświetlenia czy dodatkowych akcesoriów, takich jak rośliny pnące czy zasłony na pergolę, które dopełnią całości.

Podsumowanie

Pergola tarasowa to inwestycja, która przynosi wiele korzyści zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Dzięki niej możesz cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od warunków atmosferycznych, a jednocześnie zwiększyć wartość swojego domu. Dobre planowanie i współpraca z ekspertami gwarantują, że Twoja pergola będzie służyć przez wiele lat. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą APLO!